Twój posiłek przed treningiem

2017-11-22 Twój posiłek przed treningiem


Ważne jest jednak nie tylko to co się na niego składa, ale także – ile czasu przed jest zjedzony. Zarówno zbyt wczesne jak i zbyt późne jego spożycie może negatywnie wpłynąć na parametry wysiłkowe oraz komfort treningu.

Ile czasu przed treningiem zjeść posiłek?
 Posiłek zjedzony przed treningiem przynosi korzyści tylko wtedy, gdy organizm ma wystarczającą ilość czasu na jego strawienie i przyswojenie. Oznacza to, że organizm potrzebuje czasu po posiłku, aby przekształcić pożywienie w „paliwo”, z którego będzie korzystał w trakcie treningu. Czas potrzebny na strawienie i przyswojenie pokarmu zależy od jego jakości i ilości. Oczywistym jest, że im większa ilość pożywienia, tym organizm będzie dłużej je trawił. Zwykle zaleca się, aby konkretny posiłek spożyć ok. 3 godziny przed rozpoczęciem ćwiczeń lub lekki 1–2 godzin przed treningiem. Tak naprawdę każdy z nas jest inny, stąd należy poeksperymentować i określić najlepszy dla siebie czas posiłku i ilość spożywanych produktów. Są i tacy, którzy lubią zjeść od razu przed wysiłkiem. Jest to bardzo indywidualna kwestia.
Co jeść przed treningiem? Posiłek musi być dostosowany do pory o której ćwiczymy. Jeśli ćwiczmy o 6 rano zanim słońce i dzieci wstaną oczywistym jest iż nie zjemy paczki ryżu i 150g kurczaka (chyba, że się mylę). Najważniejsze jest to, aby posiłek przedtreningowy dostarczył nam odpowiednią ilość białka i węglowodanów, a nie zawierał dużej ilości błonnika byśmy nie czuli się „pełni” przez parę godzin. Pamiętajmy również o ważnej kwestii jak posiłek PO TRENINGU, który uzupełni nam straty i da bodziec do wzrostu dla naszych mięśni. Jeśli trenujesz z samego rana jak wspomniałam wyżej, nie będziesz miał możliwości żeby zjeść 3 godziny przed (no chyba, że jesteś nocnym markiem i pobudka o 3 w nocy Ci nie straszna), wtedy należy wybrać lekki posiłek i spożyć go co najmniej godzinę przed wysiłkiem. Gdy zamierzamy spożywać w trakcie treningu napoje węglowodanowe, to można znacząco zmniejszyć ilość węglowodanów w porannym posiłku.
PODSUMOWANIE
Posiłek przedtrenigowy najkorzystniej jest jeść na około 1 – 3 godziny przed wysiłkiem, przy czym istotne znaczenie ma tutaj jakościowy i ilościowy dobór produktów żywnościowych. Najbardziej zalecaną opcją w odniesieniu do tej praktyki jest metoda prób i błędów. Innymi słowy – korzystnie jest po prostu sprawdzić na sobie jak różne rozwiązania i ocenić po jakim układzie czasowym konsumpcji posiłki trenuje się najlepiej.