Rozgrzewające produkty na zimę - które warto jeść na co dzień?

2018-01-18 Rozgrzewające produkty na zimę - które warto jeść na co dzień?


Czy zimą zdarza wam się jeść sporo cytrusów, a do herbaty dodawać sporo cytryny? Powszechnie uważa się, że zawarta w nich witamina C rozgrzeje organizm. Okazuje się, że wręcz przeciwnie. Zgodnie z zasadami medycyny chińskiej, pokarmy dzielimy na wychładzające, neutralne, ogrzewające i gorące. Cytrusy zaliczamy do tych pierwszych. Co w takim razie może nas rozgrzać?

Jedząc curry warzywne lub z kurczakiem, czy zajadając się zupą fasolową z papryką, zawsze czujemy, że robi nam się gorąco. To przyjemne uczucie ma związek m.in. z zawartymi w tych daniach składnikami. Można patrzeć na medycynę chińską z przymrużeniem oka, ale wystarczy przyjrzeć się podziałowi pokarmów, by zrozumieć sens. Co więcej – Chińczycy, całkiem słusznie, uważają, że powinno się jeść sezonowo i, co najważniejsze – zgodnie ze strefą klimatyczną. Dzięki temu równowaga zostanie zachowana, a odpowiednie produkty będą nas odpowiednio wychładzać lub rozgrzewać.

Przyprawy idealne na zimę

Zamiast herbaty z dużą ilością cytryny, idealnie rozgrzeje nas imbir. Efekt poczujecie natychmiastowo! Dlaczego? Imbir przyspiesza krążenie, a także wzmaga odporność. Możecie po prostu zalać go wrzątkiem albo wrzucić właśnie do ulubionej herbaty.

Podobnie zadziałają na nas goździki, kardamon i cynamon, a doskonałym i bardzo rozgrzewającym dodatkiem do wielu dań będzie również chili, kurkuma i gałka muszkatołowa. Warto gotować w zimie potrawy z ich udziałem!

Warzywa na zimę – które wychładzają?

W myśl medycyny chińskiej zimą powinniśmy unikać zwłaszcza pędów fasoli mung. Akurat z tym nie będzie problemu, ale wychładza również (o dziwo) burak, kalafior, sałata, ziemniak, cukinia, pomidor, a nawet dynia. Nic dziwnego, skoro większość z nich to warzywa typowo wiosenne i letnie.

Które warzywa nas rozgrzeją?

Zdecydowanie papryka, cebula, fasola, warzywa korzeniowe i czosnek. Nic dziwnego, że właśnie te warzywa są tak częstym składnikiem zup i dań duszonych i tak bardzo lubią rozgrzewające przyprawy.

Owoce wychładzające i rozgrzewające

Wychładzające są wszystkim pomarańcze i cytryny, ale także truskawki, śliwki lub brzoskwinie. Jeśli chcemy się rozgrzać, dobrze jest sięgnąć po winogrona, mango, kokos, ananas i, co może zaskoczyć – mandarynki.

Ku uciesze wielu, Chińczycy uważają, że właściwości rozgrzewające mają również kawa i wino. Do potraw nie warto żałować czarnego pieprzu, a na obiad wybierać wołowinę, indyka lub kurczaka, a także ryby. Jako dodatek najlepiej rozgrzewa soczewica.

Można dyskutować z zasadnością takiego podziału, ale z jednym musimy się zgodzić: Chińczycy zalecają, aby jadać lekko i sezonowo. Uważają, że posiłek powinien składać się w 40% z warzyw lub owoców, 40% ze zbóż i zaledwie 20% mięsa. Równowaga jest najważniejsza! Czy powinniśmy unikać wychładzających warzyw? Nie, ale można dodawać więcej tych rozgrzewających i rozsmakować się w przyprawach.