Dlaczego warto jeść pomarańcze?

2018-02-02 Dlaczego warto jeść pomarańcze?


7 powodów, dla których warto jeść pomarańcze

Są źródłem witamin A, C, E, B1, B2, B6, B9, a także minerałów: potasu, wapnia, żelaza, magnezu oraz cynku. Przeprowadzone badania wykazały, że picie soku z pomarańczy zmniejsza ryzyko białaczki u dzieci. Zapobiega też nowotworom np.: wątroby i jelita grubego u dorosłych.
Uwaga! Osoby z chorobami nerek ze względu na dużą ilość potasu w pomarańczach powinny ograniczyć się do jednej dziennie. Natomiast w ogóle nie powinny ich jeść osoby, które przyjmują na stałe leki na serce.
Pomarańcze wspomagają odporność
Jedna średnia pomarańcza zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Zmniejsza podatność na przeziębienia i neutralizuje wolne rodniki, które powstają m.in. pod wpływem zanieczyszczenia środowiska, bezsenności, palenia papierosów.
Pomarańcze odchudzają i oczyszczają
Jedz je z białą, wewnętrzną częścią skórki, bo zawiera ona dużo błonnika pokarmowego, dającego uczucie sytości i wymiatającego toksyny z układu pokarmowego.
Pomarańcze dbają o oczy
Witamina A wspiera działanie błon śluzowych, więc zmniejsza problemy z suchością oczu. Karotenoidy hamują zmiany zachodzące z wiekiem w plamce żółtej, pomagają wiec utrzymać ostrość wzroku.
Chronią mózg
Picie świeżego soku pomarańczowego dzięki zawartości flawonoidów zmniejsza ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu.
Pomarańcze oczyszczają nerki
Są bogatym źródłem potasu (ok. 180 mg na 100 g), więc obniżają ryzyko kamicy moczanowej, ale także nadciśnienia krwi i osłabienia struktury kości.
Pomarańcze uspokajają i poprawiają nastrój
Dzięki zawartości magnezu obniżającego poziom hormonu stresu, kortyzolu, pomagają zwalczyć napięcie psychiczne i uczucie zmęczenia.
Pomarańcze wspierają równowagę układu nerwowego
Składnik pomarańczy, cholina, poprawia koncentrację i usprawnia pamięć. Ułatwia także zasypianie. Dodatkowo cholina i kwas foliowy wspomagają procesy przemiany tłuszczów w organizmie, zapobiegając ich odkładaniu.
Pomarańczowy koktajl oczyszczający
Zmiksuj 1 pomarańcze, 1 kiwi i 1 garść natki pietruszki (świeżej lub mrożonej). Pij na czczo 3 razy w tygodniu przez miesiąc i zobacz efekty!