Oczyszczanie organizmu

2018-02-15 Oczyszczanie organizmu


W dobie stałego narażenia na wszelkiego rodzaju toksyny i zanieczyszczenia dochodzi do ich nadmiernej kumulacji w organizmie. Nawet jeśli będziemy prowadzić zdrowy styl życia, trudno temu zapobiec, ponieważ zanieczyszczenia obecne są absolutnie wszędzie. Dostarczasz ich z wodą pitną, powietrzem, żywnością, kosmetykami, lekami. Toksyny dostarczane do organizmu z tak wielu źródeł kumulują się głównie w tkance tłuszczowej i wątrobie, a te rozpuszczalne w wodzie kumulują się w płynie tkankowym zgromadzonym podskórnie.

Najczęściej fizjologiczne mechanizmy oczyszczające, czyli usuwanie toksyn przez nerki, wątrobę, płuca i skórę okazują się niewystarczające. A zgromadzone w nadmiarze toksyny wywierają bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie i wygląd.
Zdecydowana większość z nas potrzebuje porządnego detoksu. Kurację oczyszczającą można przeprowadzić w dowolnym momencie. Rozsądnie przeprowadzony detoks nikomu nie zaszkodzi, co więcej, na pewno wpłynie korzystnie na nasze samopoczucie. Szczególne wskazania do przeprowadzenia detoksu to objawy jednoznacznie wskazujące na kumulację toksyn w organizmie:
– częste bóle głowy,
– zaburzenia trawienia, bóle brzucha i zaparcia,
– bóle stawów i mięśni,
– zmiany skórne: zaczerwienienia i podrażnienia, atopowe zapalenie skóry, wypryski, trądzik, zmiany zapalne,
– wypadające włosy i łamliwe paznokcie,
– zaburzenia koncentracji i drażliwość,
– kłopoty ze snem,
– wzrost masy ciała i problemy z odchudzaniem.
Długotrwałe zanieczyszczenie organizmu toksynami może prowadzić do zaburzeń pracy wątroby, układu nerwowego i hormonalnego, konsekwencją może być także postępujące zakwaszenie organizmu. Objawy zanieczyszczenia toksynami negatywnie oddziałują na codzienne funkcjonowanie organizmu i skutecznie obniżają naszą aktywność. Można jednak skutecznie wspomóc organizm w procesie eliminowania toksyn w ustroju.

Jednym ze źródeł zanieczyszczeń jest nasza codzienna dieta. Nawet jeśli staramy się wybierać jak najmniej przetworzone produkty, rezygnując z dań instant, napojów gazowanych czy słodyczy, to i tak dostarczamy sporych ilości metali ciężkich, pestycydów, hormonów czy antybiotyków. Wynika to ze współczesnych realiów hodowli przemysłowej zwierząt oraz uprawy roślin.

Dieta oczyszczająca ma za zadanie dostarczyć wielu cennych składników pokarmowych, które usprawniają przemianę materii, pobudzają pracę wątroby i przewodu pokarmowego, nasilają diurezę i działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Dieta detoksykująca obfituje zatem w błonnik, antyoksydanty, witaminy i minerały, probiotyki oraz duże ilości wody.
Doskonałym wstępem do każdej kuracji oczyszczającej jest rezygnacja z ciężkich, smażonych potraw, cukru, napojów gazowanych, używek czy mocno przetworzonej żywności. Potem przychodzi pora na wdrożenie konkretnego jadłospisu. Najlepiej, gdy jest on opracowany przez dietetyka bądź trenera.

Dieta oczyszczająca organizm bardzo często jest jednocześnie dietą odchudzającą, takie dwa kierunki diety doskonale się uzupełniają. Jeśli usuwasz toksyny z organizmu, przyspieszasz proces przemiany materii, przez co odchudzanie staje się efektywniejsze. Jednocześnie podczas redukcji masy ciała wspomagasz detoks organizmu, gdyż to właśnie w tkance tłuszczowej jest najwięcej toksyn. Jednoczesne włączenie detoksu z wykorzystaniem ziół uzupełnia proces zarówno odchudzania, jak i oczyszczania organizmu.
 
Efekty kuracji powinny być zauważone po około 2–3 tygodniach. Początkowo zauważysz wydalanie większych ilości moczu, możesz doświadczyć chwilowego pogorszenia się samopoczucia, a skóra może wyglądać gorzej, co wynika z uwalniania się toksyn z organizmu. Szybko jednak zaczniesz odczuwać poprawę samopoczucia, znikną bóle głowy, skóra wygładzi się i zredukuje się cellulit. Zapomnisz, co to problemy trawienne, zmniejszysz masę ciała i będziesz cieszyć się doskonałym zdrowiem.