Przebadaj się na wiosnę!

2018-03-23 Przebadaj się na wiosnę!


Wiosna – zastrzyk energii, słońce, budzące się życie i marzenie, by jak najszybciej dojść do formy po zimie. Czujecie się osłabieni, zmęczeni, ociężali? Może przybyło wam kilogramów, a widomo lata najzwyczajniej w świecie was zawstydza? Zapewne myślicie o powrocie na siłownię. Zakładamy jednak, że część z was regularnie trenuje, bez względu na porę roku. Do czego zatem może was zmotywować wiosna?

Do… badań! Tak, to piękny zwyczaj, który warto kultywować minimum raz w roku. Wiosna daje nam często kopa i nagły zastrzyk energii, który warto wykorzystać między innymi do tego, aby w końcu pójść po odpowiednie skierowania i przebadać się do stóp do głów.

Po co? Aby zapobiegać, a nie leczyć. To oczywiste, ale sami dobrze wiemy, jak ciężki zmusić się do profilaktyki, kiedy nic nas nie boli i wydaje się, że jesteśmy w doskonałej formie.

Badania podstawowe

Aktywność fizyczna wpływa korzystnie na nasz organizm, a kiedy łączymy ją z odpowiednią dietą, efekty będą znakomite. Jednak ocena stanu zdrowia chociażby na podstawie badania krwi powinna zostać wykonana minimum raz na rok. Warto sprawdzić, czego nam brakuje i na co zwracać uwagę. To jednak zaledwie początek.

Badania dla sportowców, także amatorów

Jeżeli dużo ćwiczysz i zależy ci na monitorowaniu stanu zdrowia, wybierz się do lekarza sportowego. To specjalista, który sprawdzi m.in. twój układ oddechowy, ruchowy i sercowo-naczyniowy. Pomoże wykluczyć dyscypliny lub ćwiczenia, które mogą stanowić dla ciebie zagrożenie. Lekarz sportowy zleci specjalistyczne badania diagnostyczne, które pozwolą ocenić, jak ćwiczyć, bo sobie nie szkodzić. Szczególnie interesujące powinny być pomiary antropometryczne, czyli ogólna ocena twojej masy i proporcji ciała, predyspozycji fizycznych i, co ciekawe, psychicznych.

Dla osób, które lubią „dać sobie wycisk” bezcenna może być tak zwana próba wysiłkowa. Podczas tego badania ocenia się prace serca w trakcie wysiłku fizycznego. Skoro mowa o sercu – przydatne będzie również EKG, które pomoże wykryć ewentualne wady i choroby, które w trakcie uprawiania sportu mogą się pogłębiać.

Lekarze specjaliści dla osób aktywnych fizycznie

To oczywiście specjalistyczne badania, ale oprócz tego każda osoba aktywna fizycznie powinna skonsultować się także z lekarzem ortopedą (szczególnie ważne dla biegaczy i osób dźwigających obciążenia).

Wiosna sprzyja również konsultacji u lekarzy różnych specjalności. Wybierzmy się do  stomatologa, okulisty, laryngologa – jeżeli tylko czujemy, że któraś z tych wizyt może rozwiać nasze wątpliwości. Jeżeli nie jesteście pewni swojego odżywiania, do pakietu badań dołączcie również wizytę u dobrego dietetyka.

Przy tek okazji przypomnimy również o badaniach piersi oraz prostaty.

Czy to wszystko wydaje się skomplikowane, a nawet kosztowne? Zapewne tak, ale czy znacie coś bardziej cennego niż własne zdrowie?