Szybkie i zdrowe śniadanie

2018-04-16 Szybkie i zdrowe śniadanie


Często sama biegam jak szalona. Uczelnia, treningi, przyjaciele… dlatego dokładnie wiem, jak to jest nie mieć czasu nawet na myślenie. Wiem też jak to jest jeść na szybko, pierwszą lepszą rzecz. Dlatego w takich “szalonych” dniach bardzo staram się o to, żeby wyjść z domu mając na koncie zdrowe śniadanie – zupełnie inaczej się wtedy działa!

Przygotowałam dzisiaj dla Was trzy banalnie proste i przepyszne sposoby na błyskawiczne, zdrowe śniadania. Równie dobrze może to być Wasz drugi posiłek czy lunch – wszystkie trzy opcje świetnie się nadadzą także do zjedzenia w pracy, w szkole czy gdzieś w biegu na mieście.
PS
Podaje przykładową gramaturę. W razie potrzeby zmień ja pod siebie zachowując proporcje, tak aby smak nie uległ zmianie.
1. płatki z syropem
80g płatków owsianych
50 g jogurtu greckiego
kilkanaście borówek, malin lub innych owoców – jeśli są to jabłka czy inne większe owoce, pokrój je w kostkę
syrop daktylowy/klonowy (ŁYŻECZKA DLA SMAKU)  
Syrop daktylowy można kupić w sklepie lub zrobić własnoręcznie – namaczamy 5-6 daktyli przez 10 minut w gorącej wodzie, następnie całość miseczki wlewamy do blendera (razem z wodą, w której moczyły się daktyle)  i miksujemy aż do uzyskania konsystencji polewy. Jeśli mamy słabszy blender, przed namoczeniem daktyli pokrójmy je na małe kawałeczki.
2. płatki z musem
80 g płatków owsianych
50 g jogurtu greckiego lub ciepła woda + 25 g mleka kokosowego
kilkanaście borówek, malin lub innych sezonowych owoców
mus jabłkowy lub inny
Wersja z jogurtem greckim:
Do płatków w miseczce dodajemy jogurt grecki oraz mus owocowy. Dekorujemy świeżymi owocami. Jemy od razu po przyrządzeniu.
Wersja z mlekiem kokosowym:
Płatki zalewamy ciepłą wodą (nie wrzątkiem) i czekamy 3-5 minut. Po tym czasie dodajemy mleko kokosowe, mus owocowy i dekorujemy świeżymi owocami. Jemy od razu po przyrządzeniu.

3. domowe batoniki z polewą jogurtową
Takie batoniki przyrządzamy dzień wcześniej. Możemy je przetrzymywać w lodówce przez kilka dni w pojemniku.
Szklanka płatków owsianych
4-5 łyżek masła orzechowego
1 łyżka miodu
3-4 łyżki mleka
Polewa jogurtowa:
250 g jogurtu greckiego
Pół opakowania żelatyny
2 łyżeczki ksylitolu lub erytrolu/ ew. cukru pudru
1 łyżeczka cukru wanilinowego
Batoniki: Masło orzechowe dodajemy do mleka i miodu, dokładnie mieszamy i wstawiamy do mikrofali na mniej niż minutę – po to, by masa była bardziej płynna. Po podgrzaniu mieszamy dokładnie. Dodajemy do masy szklankę płatków i dokładnie mieszamy – powinniśmy otrzymać zwartą masę. Jeśli trzeba, można dodać więcej mleka z masłem orzechowym lub więcej płatków – tak, żeby masa otrzymała oczekiwaną konsystencję.
Do małego naczynia lub małej blaszki wypełnionej papierem do pieczenia przekładamy masę. Wkładamy do zamrażalnika na 1 godzinę.
5 minut przed wyciągnięciem batoników robimy masę jogurtową: miksujemy jogurt z żelatyną, ksylitolem i cukrem wanilinowym.
Wyjmujemy batoniki, dekorujemy je polewą i wkładamy do zamrażalnika na kolejne 2 godziny. Po tym czasie przetrzymujemy batoniki w lodówce, w pojemniku.

SMACZNEGO!