Dziecko i aktywność fizyczna

2018-06-01 Dziecko i aktywność fizyczna


Dzień Dziecka to wyjątkowa okazja, żeby porozmawiać zarówno o młodszych, jak i o rodzicach. Jak zaszczepić w maluchu miłość do sportu? Czy to w ogóle konieczne? I czy dziecko powinno uprawiać sport poza zajęciami w szkole?

Kiedyś aktywność fizyczna dzieci była sprawą oczywistą i nikt nie musiał się tym przejmować. Bieganie za piłką, skakanie na skakance i długie spacery dotyczyły wszystkich. Dzisiaj też tak jest, ALE… Istnieje wiele „rozpraszaczy”, które sprawiają, że aktywność fizyczna jest o wiele mniej atrakcyjna niż na przykład gry na komputerze, telewizja, aplikacje na telefonach. Co zrobić, żeby nie pochłonęły całkowitej uwagi dziecka?

Dawaj przykład, uprawiaj sport!

Aktywni rodzice zawsze stają się wzorem do naśladowania, co dotyczy również zdrowej diety. Dziecko widząc, że po pracy sięgasz po pilota i po chipsy, zapragnie tego samego. Co innego, jeżeli będzie widziało, jak chodzisz na treningi i to regularnie. Oczywiście najlepiej nie tylko dawać przykład, ale również angażować się sport malucha. Gry zespołowe, spacery o każdej porze roku, ćwiczenia na trawie – to wszystko zaszczepia miłość do sportu i wyrabia bezcenny nawyk.

Daj dziecku czas na sport

Szaleństwo? Tak! Dziecko ma czasem zbyt wiele obowiązków. Szkoła, nauka w domu, lekcje języków obcych, szkoła muzyczna… Warto, aby w tym wszystkim znalazło się miejsce na aktywność fizyczną. Czy koniecznie w formie dodatkowych zajęć? Tak, ale tylko pod warunkiem, że dla malucha będzie to wielka frajda. Niech znajdzie czas na zwyczajne zabawy na świeżym powietrzu!

Dziecko samo może dokonać wyboru

Nigdy nie zmuszaj do sportu, którego dziecko nie lubi, albo które jest dla niego zbyt wielkim wyzwaniem. Pamiętaj, że aktywność fizyczna dla dziecka powinna być przyjemnością i relaksem, a nie koniecznością bezustannego pokonywania własnych słabości. Na to jeszcze przyjdzie czas.

Świętujcie wszelkie sukcesy

Sukcesem nie musi być wygrany mecz. Nie o to chodzi! Sukcesem jest wytrwałość i dążenie do celu. Pochwal dziecko za to, że próbuje trafić do kosza. Nie wydawaj mu sztywnych komend, ale zamień trening w zabawę. Jak świętować postępy? Ulubionym filmem na wieczór, domowy ciastem lub wyjściem do kina. Czyli tym, co kochacie!

Dziecko musi popełniać błędy

Sport to doskonałe pole do nauki samodzielności. Dziecko samo zauważy, jak wiele się nauczyło, ale czasem może się to wiązać z frustracją, a nawet poczuciem zagubienia. Pozwól dziecku na błędy, niech samo oceni, czy chce iść dalej. Twój doping na pewno sprawi, że ze wszystkim doskonale sobie poradzi!