Zdrowa dieta, czyli jak zacząć zdrowo się odżywiać?

2017-03-13 Zdrowa dieta,  czyli jak zacząć zdrowo się odżywiać?


Od dłuższego czasu panuje powszechna moda na prowadzenie zdrowego trybu życia, czyli uprawianie sportów i zdrowe odżywianie. Przynajmniej teoretycznie. Ilość trenerów rośnie w mgnieniu oka, a Internet opanowały zdjęcia brokułów na parze i kurczaka z oliwą z oliwek. Większość z nas, zapytana o przepis na zdrowie od razu odpowie: ruch oraz zdrowa, bogata w warzywa i owoce dieta. To prawda, znamy zalecenia specjalistów. Ale czy się do nich stosujemy?

Dlaczego nie odżywiamy się zdrowo?
Mamy coraz więcej zadań i mniej czasu, coraz trudniej jest nam zdecydować co jest zdrowe, a co nie. Do tego nie mamy pomysłów na zdrowe i szybkie w przygotowaniu dania, które posmakują całej rodzinie, bo przecież przedszkolak zje cos innego, niż głodny mąż po 8 godzinach fizycznej pracy. Większość ludzi uważa, że zdrowa i zbilansowana dieta dużo kosztuje i zabiera sporo czasu.. nic bardziej mylnego- duży zestaw nachosów z colą w kinie kosztuje mniej więcej tyle co koszt dziennego „zdrowego” jadłospisu dorosłego mężczyzny. Czas.. Faktycznie, przyrządzenie kurczaka zajmuje więcej czasu niż ugotowanie gotowych pierogów, ale ile satysfakcji czujemy słysząc od męża obiadowe pochwały? Kolejnym, też popularnym powodem jest nuda na talerzu, bo „jak, codziennie to samo?” Często spotykamy się z opinią, że porządną formę to tylko ryż i kurczak mogą nam zafundować. Prawdą jest, że wcale ich nie potrzebujemy. Pamiętać należy jedynie o tym, aby dieta była indywidualna i dopasowana pod nasze osobiste potrzeby.


Argumentów przemawiających za zdrowym, świadomym i rozsądnym odżywianiem jest wiele, dla każdego z nas będzie ważne co innego. Należy odżywiać się prawidłowo przede wszystkim dla naszego własnego zdrowia. Mamy na to bezpośredni wpływ, gdyż sami decydujemy o tym co jemy. Większość chorób cywilizacyjnych spowodowanych jest brakiem ruchu, nieprawidłową dietą, a także niedoborem witamin i minerałów. Schorzenia takie jak cukrzyca, miażdżyca czy awitaminoza biorą swój początek w niewłaściwej diecie. Zmiana nawyków żywieniowych, odpowiednio zbilansowana dieta, zdrowy tryb życia to czynniki mogące zahamować rozwój różnych chorób. Na efekty nie trzeba zbyt długo czekać – oprócz tego, że będziemy zdrowsi, zyskamy więcej energii, radości życia i zgrabniejszą sylwetkę.
Dostarczanie do organizmu zbilansowanego i dobrego jakościowo pokarmu w optymalnej ilości spowoduje, że nie grozi nam wychudzenie, ale nie musimy martwić się też o nadmiar kilogramów. Zyska również nasz mózg, ponieważ racjonalne żywienie wspomaga jego pracę, co skutkuje lepszą koncentracją, większą błyskotliwością i kreatywnością.

Joanna Glińska

Pozdrawiam.