ETYKIETY PRODUKTÓW, spójrz co kupujesz!

2017-07-06 ETYKIETY PRODUKTÓW, spójrz co kupujesz!


Producenci kuszą klientów kolorowymi etykietami, ciekawymi opakowaniami czy chwytliwymi hasłami reklamowymi. Należy jednak pamiętać, że w produkcie żywnościowym najważniejsza jest jakość i to, co dany produkt zawiera, a nie walory estetyczne.

Często, kiedy wybieramy jakiś produkt, to w pierwszej kolejności przykuwają uwagę atrakcyjne nazwy handlowe i chwytliwe hasła marketingowe. Informacje obligatoryjne i ważne dla konsumenta w wielu przypadkach zapisywane są mniejszą czcionką i w mniej widocznym miejscu. Dlatego tak istotne jest, by dokładnie czytać całą etykietę i sprawdzać umieszczone na niej dane. Jakie ważne informacje i w jakim miejscu konsument znajdzie dla siebie na etykiecie produktu spożywczego?

Co jest najważniejsze z punktu żywieniowego?

Najważniejsze dla konsumenta z punktu żywienia są skład, wartość odżywcza, data, do której można bezpiecznie spożyć produkt, sposób przygotowania oraz przechowywania.

Składniki zwyczajowo podaje się w kolejności od najwyższej do najniższej zawartości w produkcie.

Jeśli chodzi o wartość odżywczą, podaje się ją w jednej z grup oznaczeń. W pierwszej obowiązkowe są wartość energetyczna, zawartość białka, tłuszczu i węglowodanów. W drugiej grupie oprócz wyżej wymienionych należy podać ilość kwasów tłuszczowych nasyconych, błonnika, sodu.

Należy zatem zapoznać się z wartością odżywczą produktu nie tylko w zakresie najczęściej nas interesującej kaloryczności, ale również z pozostałymi składnikami.

Alergia?

Coraz więcej osób cierpi na różnego rodzaju alergie i nietolerancje. Podstawą ich bezpieczeństwa jest zatem prawidłowe oznaczenie produktów, które kupują.

Producenci muszą zawsze informować konsumenta o zawartości w produkcie, nawet śladowych ilości lub zanieczyszczeń w postaci: jaj, ryb, skorupiaków, mięczaków, mleka, glutenu, orzechów, soi, selera, gorczycy, sezamu, łubinu, dwutlenku siarki oraz siarczynów. Produkty te to najczęstsze alergeny, wywołujące najostrzejsze objawy alergii, które często stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia konsumenta.

Lodówka czy szafka?

Ważne jest również zwrócenie uwagi na to, jak mamy przechowywać produkt. Co z tego, że jogurt będzie zgodnie z datą przydatny do spożycia, ale będziemy go trzymać przez kilka dni w ciepłym pomieszczeniu? Ryzyko skażeń mikrobiologicznych w przypadku produktów nietrwałych jest zbyt wysokie, dlatego warto zwrócić uwagę na to, jak producent sugeruje przechowywać produkt.

Producent jest również zobligowany do poinformowania o tym, jak przygotować produkt przed spożyciem. Dotyczy to wyrobów typu zupy w proszku, budynie czy dania instant. Dzięki takiej instrukcji konsument może przygotować produkt w sposób smaczny i co ważniejsze bezpieczny dla zdrowia!

Warto zatem zawsze czytać etykiety produktów lub też prosić obsługę sklepu lub lokalu, którego gośćmi jesteśmy, o ich udostępnienie. Wiedza zagwarantuje nam bezpieczeństwo!

 

pozdrawiam

Joanna Glińska