Gotowanie fit – jakie przyrządy przydadzą się w twojej kuchni?

2017-09-14 Gotowanie fit – jakie przyrządy przydadzą się w twojej kuchni?


Jesień i fit kuchnia? Oczywiście, że tak! Każda pora roku jest idealna dlatego, żeby zmienić swoje gotowanie. Dzisiaj jednak podejdziemy do tematu od czysto `technicznej` strony. Jakie sprzęty pomogą nam w przygotowaniu zdrowych posiłków? Co ułatwi życie, kiedy chcesz gotować szybko i zdrowo?

Po pierwsze - solidna, wysokiej jakości patelnia

W odpowiednią patelnię, na której będziecie mogli „smażyć” bez tłuszczu naprawdę warto zainwestować. Jeżeli wasza patelnia (lub też rondel) ma już kilka lat, będziecie zaskoczeni, jak wielką różnicę zauważycie w gotowaniu, po zakupie nowego sprzętu! Bez problemu będziecie mogli rumienić i obsmażać mięso, ryby, warzywa, naleśniki (bez żadnego tłuszczu!). Zwyczajna, ale wysokiej jakości patelnia, będzie lepszym zakupem niż patelnia grillowa (choć i taka się przyda, jeżeli macie możliwość załatwienia wszystkiego od razu). Spróbujcie na waszym nowiutkim gadżecie zrobić jajecznicę lub omlet, nie dodając na dno tłuszczu.

Efekt będzie zaskakujący!

 

Po pierwsze jeszcze raz – blender ręczny

Bez niego zdrowa kuchnia nie jest równie smaczna i szybka. Blender jest przydatny do wszystkiego – zdrowych koktajli, musów, past kanapkowych, zup i chłodników itp. Dzięki niemu potrawy z warzyw będą mogły przybierać różne formy. Znajdziecie wiele przepisów, w których użycie blendera jest niezbędne. Jak kupować blender? Jego moc powinna mieć przynajmniej 800V, inaczej nie będzie sobie radził z nieco twardszymi potrawami (np. owocami, takimi jak jabłka). Warto zainwestować w droższy sprzęt (ok 200 PLN w górę), który będzie służył długie lata.

 

Po drugie – młynek do przypraw

Może być też elektryczny młynek do kawy. Po co? Nie wszyscy wiedzą, że magiczne ziarenka, takie jak len lub chia nie są rozkładane przez nasz organizm, a co za tym idzie – bezcenne wartości odżywcze nie są wchłaniane. Właśnie dlatego należy je zmielić, a z tym poradzi sobie tylko takie urządzenie, jak młynek (blender nie ma szans). Dzięki temu na przykład koktajl z dodatkiem lnu będzie pełnowartościowy! Dzięki młynkowi możemy również mielić przyprawy i wzbogacać naszą kuchnię o różne smaki.

 

Po trzecie - metalowe sitko do gotowania na parze

Dlaczego nie parowar? Parowar też jest super, ale zajmuje przestrzeń w kuchni. Sprawdzi się dla osób, które muszą ugotować na parze kilka różnych potraw, których smaki nie powinny się wzajemnie przegryzać. O wiele tańszym i bardziej praktycznym rozwiązaniem będzie zwyczajne, metalowe sitko, przystosowane do gotowania na parze (powinno mieć płaskie dno, ale nie jest to konieczne). Przygotujemy na nim warzywa, mięsa, a nawet ryby. Bez tłuszczu i w szybkim tempie!

 

Czy to wszystko jest konieczne?

Jeżeli chcesz zacząć zdrowo się odżywiać, zrób to tu i teraz. Korzystaj z tego co masz! Opisane wyżej sprzęty bardzo ułatwią ci życie, ale ich brak nie będzie ci zamykał drogi. Kiedy jednak wkręcisz się w zdrowe gotowanie, na pewno każdy z tych sprzętów stanie się po prostu „must have”.